رشد ۱۰ درصدی تولید خودرو در ۷ ماه

رشد ۱۰ درصدی تولید خودرو در ۷ ماه

وی افزود: همزمان با کنترل تورم تولید در بخش خودرو شاهد رشد تولید در این بخش هستیم، به‌طوری‌که آمار تولید هفت ماهه ایران خودرو و سایپا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰ درصد رشد دارد.

گفتنی است، بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید فصلی در صنعت منفی ۲.۳ درصد و تورم نقطه‌ای ۳۰.۱ درصد گزارش شده است. در بخش معدن نیز تورم تولید نقطه‌ای ۱۳.۴ درصد و فصلی منفی ۲ درصد اعلام شده است.

قالیباف تورم نقطه‌ای تولید در بخش تولید خودرو را در تابستان ۲۷.۲ درصد ذکر کرد و گفت: این به م،ای آن است که افزایش قیمت تولید خودرو در تابستان امسال نسبت به سال گذشته ۲۷.۲ درصد بوده که اگر با تورم نقطه‌ای مصرف کننده در مهر ۱۴۰۱ نسبت به مهر سال قبل (۴۸.۶ درصد) مقایسه شود، کنترل تورم تولید در بخش خودرو ثابت می‌شود. 

 


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65684253/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D9%87

سخنگوی و، صمت در ادامه اضافه کرد: تورم تولید در بخش لوازم خانگی در فصل تابستان نیز ۲.۶ درصد و نقطه‌ای ۲۹.۹ درصد بود که در مقایسه با تورم مصرف کننده بسیار کمتر است. 

امید قالیباف اظهار کرد: مقدار افزایش قیمت در ساخت خودرو در فصل تابستان از مقدار افزایش قیمت سبد مصرف‌کننده در یک ماه نیز کمتر است و این به م،ای آن است که مدیریت زنجیره تأمین صنعت خودرو که شامل حدود سه‌هزار قطعه می‌شود در مسیر درستی قرار دارد.

وی از صنایع خودروسازی و لوازم‌خانگی به ،وان دو رشته صنعت با زنجیره تأمین پیچیده و بزرگ نام برد که مواد اولیه خود را از صنایع بزرگی چون فولادسازی، پتروشیمی‌ها و الکترونیک تأمین می‌کنند و کنترل تورم در این حوزه‌ها می‌تواند با یک وقفه زم، رشد قیمت در صنایع خودروسازی و لوازم خانگی را برای مصرف کنندگان این محصولات کنترل کند.

سخنگوی و، صمت افزود: بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، تورم تولید در بخش خودرو در تابستان ۲ درصد و به م،ای آن است که هزینه م،ومات ساخت خودرو در تابستان نسبت به بهار فقط ۲ درصد افزایش داشته است.