شیرآلات صنعتی چیست؟ کاربرد + قیمت و انواع آن آسیا استیل کیان | kasrasaran

آیا شما تا به حال از این شیرآلات استفاده کرده‌اید؟چه تجربه‌هایی از استفاده از این شیرآلات دارید؟ لطفا نظرات، سوالات، و همچنین پیشنهادات خود برای بهبود مقاله را از طریق بخش نظرات با ما میان بگذارید. در هر موقعیتی که صحبت از جریان سیالات یا گاز در میان باشد، ولو‌ها یا همان شیرآلات صنعتی نیز کاربرد دارند. یک از رایج‌ترین کاربرد‌های ولو‌ها که همه ما به صورت روزمره با آن سر و کار داریم، شیر‌های آبی است که در سینک ظرفشویی آشپزخانه‌ها به کار می‌روند. نوع دیگری از ولو، شیرآلاتی است که گاز را وارد اجاق‌گاز خانه شما می‌کند. انواع گوناگونی از ولو‌ها نیز کاربردهای غیر خانگی دارند که به آنها شیرآلات صنعتی گفته می‌شود. قسمتی از یک شیر که وظیفه قطع و وصل، تنظیم یا انحراف جریان را بر عهده دارد.

فشار و حرارت در این سیستم نیز بر اساس استاندارد ASME B16.34 تعیین می‌شود. همانند شیر های اطمینان، با تخلیه مقداری از سیال، از افزایش فشار بیش از حد آن جلوگیری می­کند با این تفاوت که این شیرها برای مایعات به کار می­روند و شیرهای اطمینان برای هوا و بخار استفاده می شوند. در این نوع شیرها، با تغییر دادن درجه­ باز بودن دریچه این شیر، میزان عبور سیال را کنترل می­کنند تا به بهترین نقطه شرایط کارکردی برسد.

3# دیسک یا مجرا بند (Disc)

شیر‌های پروانه‌ای از یک کانال و یک دیسک تشکیل شده است که به محور مرکزی کانال متصل است. چرخش این دیسک حول محور کانال باعث باز یا بسته شدن کانال می‌شود. شیر‌های پروانه‌ای نیز امکان کنترل بسیار دقیقی بر روی جریان به شما نمی‌دهند. اما نقطه قوت آن‌ها در این است که حجم بسیار زیادی از مواد می‌تواند از طریق این شیر‌ها جریان پیدا کند.

محدوده دمایی و نشتی مجاز بر دقیقه در استاندارد API598 مشخص شیرآلات صنعتی در تهران می باشد. شیرها تقریباً در هر مکانی که نیاز به کنترل جریان مایع یا گاز وجود داشته باشد، استفاده می‌شوند. یک نوع شیر، جریان آب را از طریق سینک آشپزخانه شما کنترل می‌کند،نوع دیگر ورود گاز پروپان را به مشعل‌های اجاق گاز کنترل می‌کند. بنابراین شیرها کاربردهای مختلفی دارند، به عنوان مثال در خارج از خانه، شیرهای صنعتی برای تحمل فشار بالا مایع و یا گاز، ساخته شده‌اند و تا سال‌ها برای استفاده در محیط‌های سخت دوام می‌آورند.

  • گاهی اوقات شیرآلات ایمنی و شیر اطمینان نیز در دسته‌بندی شیرآلات صنعتی قرار می‌گیرند.
  • یک شیر ایده آل شیری است که سیالات را با کمترین مقاومت و فشار از خود عبور دهد و همین طور در زمان لازم از عبور دادن سیالات به هر شکل جلوگیری کند.
  • در ادامه می خواهیم در مرجع شیرآلات صنعتی با انواع عیوب رایجی که در شیرها رخ می دهد، در قالب یک تصویر طبقه بندی شده آشنا شویم.
  • امروزه انواع مختلفی از شیرآلات در کاربردهای صنعتی و یا غیرصنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.
  • این نوع از شیرها برای کار در دمای بالا مناسب نبوده و معمولا برای سیستم هایی با سیال مایع استفاده می شود.

شیرآلات تقریباً در هر مکانی که نیاز به کنترل جریان مایع یا گاز وجود داشته باشد، استفاده می‌شوند. در طول مقاله با انواع شیرآلات و کاربرد، مزایا و معایب هر کدام آشنا شدیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم و کافی پیرامون موضوع محتوا به دست آورده باشید، از همراهی شما سپاسگزاریم. بهتر است بدانید حرکت سریع یک چهارم چرخشی شیرهای توپی با چرخش‌های متعدد ۳۶۰ درجه مورد نیاز در شیرها دیگر همانند شیرهای دروازه در تضاد است.

نکات تکمیلی ولوهای صنعتی

شیرآلات صنعتی چیست؟ کاربرد + قیمت و انواع آن آسیا استیل کیان | kasrasaran