کاهش هیجان قیمت‌های بازار آزاد خودرو، با استمرار عرضه‌ها در بورس

بیرامی اضافه کرد: همچنین بحث واردات خودرو و CKD (مونتاژ خودروی قطعه قطعه شده وارداتی در کشور مقصد) هم مطرح است. اگر امکان واردات خودرو و CKD و عرضه خودروهای وارداتی از طریق بورس کالا فراهم شود، هم معاملات خودروهای وارداتی شفاف تر خواهد بود و ،یداران و فروشندگان کاملاً مشخص هستند و هم با حذف دلالان از این فرایند، قیمت خودروهای وارداتی منطقی تر خواهد شد.

به گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، افشین بیرامی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به آثار مثبت عرضه خودرو در بورس کالا بیان کرد: طبیعتاً قیمت‌گذاری هر محصولی بر اساس عرضه و تقاضای بازار و عدم قیمت‌گذاری دستوری، هم به نفع تولیدکنندگان و هم به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود؛ مشروط بر آنکه اگر اختلالی در روند تولید خودروسازان ایجاد شد، با محدود ، عرضه‌ها در بورس کالا، موجب تلاطم بازار نشوند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه تصریح کرد: قطعاً عرضه خودرو در بورس مزایای مالی نیز برای خودروسازان به همراه خواهد داشت؛ چرا که تا قبل از این، با فروش خودرو به قیمت دستوری، سود هنگفتی نصیب دلالان می‌شد و حالا، خودروسازان در سایه کاهش اختلاف قیمت فروش محصول در بورس کالا با بازار آزاد، سود بیشتری ،ب می‌کنند و این اتفاق موجب افزایش حاشیه سود خودروسازان هم خواهد شد. می‌توان خوش‌بین بود زی، که در این چند سال به خودروسازان تحمیل شده در سال‌های آینده جبران خواهد شد.

وی افزود: مصرف‌کنندگان هم از فرآیند عرضه خودرو در بورس کالا منتفع می‌شوند؛ چرا که با ،ید مستقیم خودرو از تولیدکنندگان نسبت به بازار آزاد قیمت کمتری پرداخته‌اند و وجهی را که قرار بوده نصیب دلالان شود، پرداخت نکرده‌اند. با این تفاسیر عرضه خودرو (و هر کالای دیگری که در حال حاضر مشمول قیمت‌گذاری دستوری است) در بورس کالا می‌تواند در بلند مدت مزایایی برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به عرضه سیمان در بورس کالا گفت: در نظر داشته باشید که با ورود سیمان به بورس کالا نیز در یکی دو عرضه ابتدایی، شاهد هیجان برخی ،یداران در قیمت‌های بالاتر بودیم، اما بعد از ۲_۳ عرضه، منطق جای هیجان را گرفت و سیمان با قیمت منطقی و بدون هیچ مشکلی در بورس کالا معامله شد. با توجه به شرایط خاصی که برای ،ید خودرو در بورس کالا اعلام شده، ی،ی هر کد بورسی فقط یک بار اجازه ،ید دارد و عرضه‌ها نیز کاملاً شفاف است، به نظر می‌رسد روند معاملات خودرو در بورس کالا منطقی است و در صورت تداوم عرضه خودرو در بورس، هیجان کاذبی نیز که در بازار آزاد وجود دارد فروکش خواهد کرد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه اظهار کرد: مثبت‌های گروه خودرویی البته فقط ناشی از عرضه خودرو در بورس کالا نیست و اخبار دیگری مثل خوش‌بینی به مذاکرات و لغو تحریم‌ها یا زمزمه‌های افزایش قیمت خودرو در مثبت شدن سهام خودروسازان، تاثیرگذار است.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65859843/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%87%DB%8C%D8%AC%D8%A7%D9%86-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87